30 травня 2012 року

30 травня 2012 року в приміщенні Державного архіву Рівненської області відкрито виставку документів, присвячену історії примусового переселення етнічних українців з території Польщі. Все менше залишається представників покоління депортованих, їх нащадки втрачають історичну пам’ять, багато українців дуже мало знають про долю цих людей. І тому, з метою збереження історичної пам’яті, архівісти Рівненщини постійно проводять дослідницьку роботу з виявлення документів, які разом зі спогадами безпосередніх їх учасників складуть загальну історію, стануть документальним підтвердженням тих трагічних подій.

Офіційні документи того часу, а саме рішення обласного, міських та районних виконкомів Рад депутатів трудящих, які представлено на виставці розповідають про створення комісій для прийому переселенців з Польщі, про заходи з їх розміщення, про видачу кредитів на придбання худоби, будівництво, про виділення зерна та борошна, про розподіл між переселенцями з Польщі залишених виселеними поляками озимих, про розрахунки з переселенцями за залишене ними в Польщі майно тощо. Згідно з цими документами держава робила все для якнайскорішого пристосування людей до нових умов. Насправді ж, значній частині переселенців доводилось самотужки вирішувати більшість своїх проблем.

На виставці також представлені: Постанова Ради Народних Комісарів УРСР та Центрального Комітету КП(б)У від 15 грудня 1944 р. про підготовку до приймання, розміщення та влаштування українського населення, евакуйованого з території Польщі та затвердження плану переселення; лист голови ради Народних Комісарів УРСР і секретаря ЦК КП(б)У М. Хрущова голові Рівненського облвиконкому та секретарю Рівненського обкому КП(б)У про виконання Угоди Уряду УРСР з Польським Комітетом Національного Визволення від 19 вересня 1944 р. “Про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території Української РСР” від 26 жовтня 1944р.; телеграма заступника Голови РМ УРСР та Секретаря ЦК КП(б)У голові Рівненського облвиконкому про самовільний переїзд переселенців в західні області України замість призначених для цього південних областей УРСР р.; листи переселенців з Польщі до Управління при РМ УРСР в справах евакуації і розселення українського і польського населення про незадовільний стан розселення українського населення, яке прибуло з Польщі; звернення переселенців з Польщі до Уряду УРСР з проханням прийняти їх на постійне місце проживання замість Тернопільської області в Рівненську від 11 серпня 1946 р., статистичні документи про кількість депортованих родин; фотографії про історію переселення та фотографії холмщаків Рівненщини, які розповідають про їх сьогоденне життя і громадську діяльність.

Додати коментар


Захисний код
Оновити