26 липня 2014 р.

IMG 20140822 135739

26 липня 2014 р. в Державному архіві Рівненської області відкрито виставку документів з фондів архіву «Перша світова війна в житті громади м.Рівне», присвячену 100-річчю початку війни.

На виставці представлені унікальні документи, які розповідають, як сто років тому, коли на території України відбувалися події війни, місцеве населення допомагало російській армії в боротьбі проти німецько-австрійського агресора. Документи також дають можливість зануритися у атмосферу, в якій жило наше прифронтове місто. І хоча Рівненщина до середини 1915 р. вважалася тиловою територією, все її населення постійно перебувало у стані напруженості, тривоги, відчувало близький подих війни, але було пов’язане з війною і безпосередньо. Саме до рівненських шпиталів привозили поранених з фронту, у місті дислокувалися великі підрозділи військ, які вирушали на військові дії, тут розташовувався штаб Особливої армії Південно-Західного фронту. А з серпня 1915 р. по літо 1916 р. край була частково був окупований, частково знаходився у прифронтовій зоні.

Серед документів − наказ Головнокомандуючого арміями Південно-західного фронту про розподіл місцевості театру військових дій (в основному − Волинська, Київська, Подільська, Чернігівська губернії) на райони (24 червня 1914 р.; оголошення Командуючого військами Київського воєнного округу про заборону штучного підняття цін на продукти для населення місцевостей Київського військового округу, які знаходилися на військовому положенні за 1915 р.; постанови Рівненської міської Думи, Рівненського повітового земського управління з питань евакуації, забезпечення місцевого населення продуктами та речами першої необхідності, про опіку над дітьми, батьки яких загинули або отримали поранення; з питань відновлення роботи місцевих органів влади після відступу ворога та відбудови господарства, звільнення від оподаткування підприємств та сільськогосподарських маєтків, які були зруйновані під час військових дій ; лист з фронту Романа Тарашинського (до мобілізації служив в училищі) директору Рівненського реального училища з проханням виплатити його родині матеріальну допомогу та з розповіддю про свій бойовий шлях на фронтах Першої світової війни (22 вересня 1914 р.); рапорт виконуючого обов’язки інспектора Рівненського реального училища С. Апошанського директору училища, який знаходився в евакуації, про ситуацію в м. Рівне 18 та 19 серпня 1915 року, коли лінія фронту підійшла близько до міста; звіти про допомогу фронту, яку збирали учні рівненських навчальних закладів, про кошти, які на подарунки солдатам, пошиття одягу для військових виділяла Рівненська міська Дума; список військовополонених, які знаходилися на лікуванні в Рівненському військовому шпиталі за 16 травня 1915 р.; звіт про проведення благодійного вечора в приміщення Рівненського реального училища, під час якого було проведено збір коштів на утримання військового санітарного потягу імені Київського навчального округу( грудень 1914 р.); список речей, якими забезпечувалися російські військові, і ціни на них, повідомлені Головним інтендантським управлінням за 1916 р.; протокол засідання Рівненського комітету Всеросійського союзу міст про створення при комітеті юридичного відділу для надання юридичної допомоги особам, які постраждали під час війни від 25 червня 1916 р. тощо.

Також на виставці представлено книгу про подвиг селянина Дубенського повіту Степана Веремчука, який повторив подвиг І. Сусаніна і був замордований австрійськими військовими (1916 р.) та копії фотографій періоду війни.

Коментарі   

 
0 #2 Berniece 14.05.2017, 23:01
You can certainly see your expertise within the work you
write. The arena hopes for more passionate writers such as
you who are not afraid to say how they believe.
All the time follow your heart.

Check out my website :: cause foot (willavrooman.blogas.lt: http://willavrooman.blogas.lt)
Цитата
 
 
0 #1 Lina 05.08.2014, 17:15
дякую за цікаву статтю про виставку!

Чи можна у фондах архіву віднайти документи (списки) військових, які були призвані на фронт Першої світової війни з території Рівненської області (тодішньої Волинської губернії)?
Цитата
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити