Рівненщина з дня визволення області до дня визволення всієї України

(до 66-річчя визволення України від окупації)

            З дня визволення міста Рівне 2 лютого 1944 р. до дня визволення від німецьких окупантів всієї України пройшло 8 місяців. І хоча визволення всієї області завершилося в березні, ще в лютому, на раніше визволених територіях, розпочалася відбудова зруйнованого війною народного господарства, відновлення радянської влади. Життя відроджувалося. Рівненщина вставала з руїн і попелу. Тяжкий шлях пройшли тоді трудящі області, а їх працю можна назвати трудовим подвигом. Адже відбудовувати треба було все: і фабрику і залізницю, будинок у місті, і хату на селі, бо все це було знищено за час окупації.

            З перших днів після окупації в області розпочали роботу органи влади в обласному центрі, районах області, було організовано 871 сільську раду, які провели значну роботу по відбудові народного господарства. Повністю і вчасно була проведена на звільненій землі сівба зернових. Селяни засіяли також п’ять тисяч гектарів цукрового буряка. У фонд Червоної Армії було здано 36 тис. тонн хліба та 6 тис. тонн м’яса. На допомогу відбудовникам Донбасу було відправлено 14 вагонів кріпильного лісу, 128 коней, 36 голів великої рогатої худоби, а також багато продовольства. Зі своїх особистих заощаджень рівненчани зібрали 8 мільйонів карбованців на будівництво танкової колони «Ровенщина».

            На 1 серпня 1944 р., за неповними даними, із 367 різних підприємств довоєнного часу було відбудовано і пущено в експлуатацію 289, а зовсім зруйнованих, які підлягали відбудові – 78 підприємств. До дня визволення України на території Рівненщини працювало 3 цукрові заводи, 10 цегельних, 32 маслозаводи, 7 лісопильних заводів, 2 склозаводи, Моквинська паперова фабрика тощо. В Яновій Долині розпочався видобуток базальту. Розпочали роботу 65 промислових артілей; відновлено роботу 26 машинно – тракторних станцій, які за період весняної сівби, збирання врожаю та осінньої сівби допомогли в оранці та молотьбі 5103 селянським господарствам, відремонтували окремим селянам 423 вози, 997 плугів, 106 жаток, 210 молотарок.

            До грудня 1944 р. в області було відбудовано і працювало 717 шкіл, в яких навчалось 99 тис. учнів, відновили свою роботу педінститут, кооперативний технікум, сільськогосподарська школа, 23 районних клуби, 33 сільських клуби, 132 хати – читальні і 24 районні бібліотеки.

Начальник відділу Державного архіву

Рівненської області            Л. Леонова