ПІСЛЯВОЄННЕ ВІДРОДЖЕННЯ МЛИНІВСЬКОГО РАЙОНУ

(до 73-ї річниці звільнення району від німецько-фашистських загарбників)

В 2017 році минає 73 роки звільнення України від німецько-фашистських загарбників. Сьогодні мова піде про те, як після тяжких років німецької окупації відроджувався Млинівський район Рівненської області.

22 червня 1941 року німецькі війська вдерлися на територію СРСР, до складу якого на той час входила і Україна. В перші дня війни район Млинова став місцем кровопролитних боїв, які вели радянські воїни проти німецько-фашистських полчищ. Поблизу Млинова в червні 1941 року стримували натиск ворога солдати і командири 8-го механізованого корпусу під командуванням генерал-лейтенанта Д.І. Рябишева.

24 червня 1941 року Млинів окупували гітлерівські війська. Приміщення школи було перетворено на комендатуру, там же розмістилося і гестапо. Фашисти запровадили «новий порядок». За найменшу непокору жорстоко карали, вбивали.

Жителі Млинова із зброєю в руках громили гітлерівських загарбників на фронтах і в партизанських загонах. У червні 1943 року поблизу Млинова проходило партизанське з'єднання під командування С.А. Ковпака, якому населення допомагало продуктами, передавало відомості про фашистів.

6 лютого 1944 року бійці 13-ї гвардійської кавалерійської дивізії під командуванням генерал-майора М.І. Зубова визволили Млинів, але визволення району тривало до 18 березня.

Фашистська окупація завдала великої шкоди господарству і культурі Млинівського району. Окупанти зруйнували 1803 житлові і господарські будівлі, знищили бібліотеки, школи, промислові підприємства. Та найстрашнішим злочином гітлерівців було знищення людей.

Згідно перепису 1939 року у Млинівському районі проживало 26310 людей. Після звільнення, з різних причин, населення зменшилось до 16817 мешканців.

У 1941-1943 роках в Млинівському районі фашистами було знищено 2252 людини і 863 – вивезено на каторжні роботи до Німеччини.

До Перемоги був ще цілий рік, але відбудова народного господарства розпочалась відразу після визволення України військами Червоної армії.

В Державному архіві Рівненської області збереглися документи, які розповідають про ці події.

З лютого 1944 року в Млинові відновили роботу, районна і міська Ради депутатів трудящих, райком комсомолу та інші організації, невдовзі почала виходити Млинівська районна газета «Переможець».

З перших днів визволення від німецько-фашистських загарбників жителі Млинова взялися відбудовувати зруйноване господарство. На першому засіданні райвиконкому 19 квітня 1944 року розглядалися питання про відбудову і санітарний стан районного центру. До 22 липня 1944 року було відбудовано 26 приміщень установ та житлових будинків, школу, лікарню, дитячий садок, лазню. Наприкінці цього ж року відновили роботу райпромкомбінат з шевською, кравецькою і обозною майстернями, маслобойня, крупорушка, харчокомбінат.

Не забували жителі Млинівщини і про фронт. Вони передавали воїнам теплі речі, продукти харчування, шевствували над госпіталями, здавали гроші на танкову колону «Рівненщина» та авіаескадрилью. Для допомоги промисловим підприємствам країни на підприємства чорної металургії та шахти Донбасу з Млинова виїхало 40 чоловік молоді.

Багато жителів, пограбованих фашистами, сім’ї інвалідів війни, загиблих воїнів звільнялися від податків і отримували державну допомогу.

В Млинівському районі у 1944 році було зареєстровано 3162 родини військовослужбовців, з яких 359 родин отримало державну допомогу в сумі 114751,02 крб. та 57 родин отримали державну пенсію у сумі 4738,92 крб. Окрім того був створений фонд для тимчасової допомоги, з якого була надана допомога 22 родинам в сумі 4335 крб.

В перші мирні роки багато уваги приділялось відродженню сільського господарства. Селяни отримували від держави допомогу фінансами, технікою, будівельними матеріалами.

В липні 1944 року в Млинові запрацювала машинно-тракторна станція, яка обслуговувала господарства району технікою і забезпечувала успішне виконання планів посіву і збирання врожаю сільськогосподарських культур.

В серпні 1944 року селяни Млинівського району тільки в селах Перевередів і Смордва зібрали озимих з площі 626 га, а в жовтні цього ж року для потреб підсобних господарств Млинівської райспоживспілки було виділено земельних ділянок загальною площею 98,5 га.

На засіданні Млинівського райвиконкому 5 квітня 1945 року було прийняте рішення про організацію в с. Перевередів першого колгоспу ім. Хрущова.

В жовтні 1945 року селянами Млинівського району було засіяно 6920 га озимих.

В Млинові гітлерівці зруйнували всі медичні установи. В наслідок невтомної праці медпрацівників в перші післявоєнний рік відновили свою роботу Млинівська районна лікарня на 19 ліжок, районна амбулаторія. По селах району було відкрито 4 фельдшерсько-акушерські пункти.

В 1945 році в Млинові розпочалося будівництво нової районної ветеринарної лікарні.

Багато було зроблено в перші післявоєнні роки для розвитку освіти та культури.

У 1944-1945 роках в Млинові відновили роботу семирічна школа, лікарня, клуб, бібліотека, дитячий садок.

В Млинівському районі у 1944/1945 навчальному році працювало 34 школи, з них: неповних середніх – 4, початкових – 30, які відвідували 2765 учнів, а вже в 1945/1946 навчальному році працювало 38 шкіл, з них: неповних середніх – 6, початкових – 32, які відвідували 2762 учні.

В Млинові в грудні 1944 року, на базі господарства маєтку графа Ледухівського, був організований технікум механічного господарства

В 1944 році у Млинові відкрився дитячий садок, який відвідувало 25 дітей, по селам району запрацювало 17 клубів, 12 хат-читалень і дві бібліотеки.

До війни в районі працювала 54 точки роздрібної торгівлі, 2 підприємства громадського харчування та 1 заготівельний пункт. Після звільнення району радянськими військами діючими залишились тільки 25 точок роздрібної торгівлі, 2 підприємства громадського харчування і 1 заготівельний пункт.

Ольга Червінська головний спеціаліст відділу використання інформації.