ПІСЛЯВОЄННЕ ВІДРОДЖЕННЯ ОСТРОЗЬКОГО РАЙОНУ

(За документами Держархіву Рівненської області до дня пам’яті і примирення
і 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні.)

В 2018 році минає 74 роки звільнення України від німецько-фашистських загарбників. Сьогодні мова піде про те, як після тяжких років німецької окупації відроджувався Острозький район Рівненської області.

27 січня 1944 року воїни 866-го стрілецького полку 287-ї стрілецької дивізії 24-го корпусу 13-ї армії 1-го Українського фронту разом із партизанськими загонами визволили Острог, але визволення Острозького району продовжувалось до 5 лютого 1944 року.

Фашистська окупація завдала великої шкоди господарству і культурній сфері Острозького району. Окупанти зруйнували значну частину житлових і господарських будівель, знищили бібліотеки, школи, промислові підприємства. Та найстрашнішим злочином гітлерівців було знищення людей.

Згідно перепису 1939 року в Острозькому районі проживало 63423 людини. Після звільнення, з різних причин, населення зменшилось до 53520 мешканців. Багато з них загинули.

У 1941-1943 роках в Острозі було знищено 6400 мирних громадян і 257 – вивезено на каторжні роботи до Німеччини.

Після звільнення району військами Червоної армії розпочалась відбудова народного господарства.

З перших днів визволення в Острозі відновили роботу районна і міська Ради депутатів трудящих, невдовзі почала виходити Острозька районна газета «Сталінський шлях».

Насамперед жителі Острога відбудували електростанцію і міській водогін, створили промислову артіль «Перше травня», де виготовлялися бочки, колеса до возів, смола. Відновив свою роботу невеликий сироварний завод. Млини, пекарні та інші дрібні підприємства об’єднали в районний харчокомбінат. У 1944 році були створені промартілі ім. Жовтневої революції та 1 Травня. У шевському, кравецькому, бляхарському і гончарному цехах цих артілей працювало близько 100 робітників.

Населення міста отримало допомогу від держави грішми і лісоматеріалами для ремонту житла. Міська Рада організовувала загальноміські суботники і недільники для ремонту будинків, впорядкування вулиць і площ.

Не забували жителі Острозького району і про фронт. Вони передавали воїнам теплі речі, продукти харчування, здавали гроші на танкову колону «Рівненщина».

Після звільнення району від німецьких загарбників у лютому 1944 року почало відроджуватись сільське господарство.

В 1944-1945 роках установам та організаціям м. Острога в населених пунктах району під влаштування підсобних господарств було виділено 535 га орної землі та лугів.

В перші післявоєнні роки селяни Острозького району отримали в своє користування 8603 га. землі. Тільки в селах Вілія і Оженин між безземельними і малоземельними селянами було поділено 245,5 га землі.

Вже навесні 1944 року селянами с. Хорів було засіяно 801 га ярими культурами, 25 га цукровими буряками, посадили 126 га картоплі.

В 1944 році в с. Оженин відновила свою роботу машинно-тракторна станція, яка допомагала селянам в обробці грунту, сівбі та збиранні сільськогосподарських культур, а в с. Хорів – 2 млини, державний хмільник, хмелесушарка

26 квітня 1945 року в с. Оженин була організована сільськогосподарська артіль ім. Ворошилова.

В наслідок невтомної праці медпрацівників в перші післявоєнні роки відновила свою роботу Острозька районна лікарня на 90 ліжок, амбулаторія, дитяча консультація. Утворено туберкульозний і малярійний пункти, санітарну станцію. В селах району відкрито шість медичних пунктів .

В червні 1944 в м. Острог по вул. 1 Травня, 39 відкрився будинок інвалідів на 54 ліжка, організовані тримісячні курси для підготовки медсестер.

Багато було зроблено в перші післявоєнні роки для розвитку освіти та культури.

В 1940 році в Острозькому районі працювало 59 шкіл, в яких навчалося 9240 учнів. Після звільнення району радянськими військами залишилось 27 шкіл, які відвідувало 3207 учнів.

У березні 1944 року в Острозі відновили роботу середня і семирічна школи, спецшкола, дитячий будинок, клуб, дві бібліотеки.

З 1 вересня 1944 року почалося навчання в педагогічному училищі за скороченою дворічною програмою, в якому навчалося 132 людини.

В листопаді 1944 року в Острозі по вул. Сталіна, 81 була відкрита ремеслена школа механізації сільського господарства.

У вересні 1944 року в с. Вілія відновила роботу початкова школа, яку відвідувало 135 учнів. Згодом відкрили хату-читальню, бібліотеку.

В 1945 році в м. Острог були створені неповна середня школа з російською мовою навчання, в якій навчалося 93 учні із східних областей України, і школа фабрично-заводського навчання.

27 вересня 1944 року був проведений огляд гуртків художньої самодіяльності району, в якому взяли участь всі драматичні, музичні, хорові, танцювальні гуртки та солісти всіх жанрів району.

В липні 1945 року в м. Острог був відкритий кінотеатр, а в серпні цього ж року відкрив свої двері український музично-драматичний театр.

Наприкінці 1945 року в с. Оженин відновили свою роботу клуб і бібліотека.

            До війни в районі працювала 95 точок роздрібної торгівлі, 13 підприємств громадського харчування та 6 заготівельних пунктів. Після звільнення району радянськими військами не залишилось ні одного діючого торгівельного підприємства.

Але невдовзі в Острозі був відкритий ринок і налагоджено постачання населення промисловими і продовольчими товарами.

            Район починав жити мирним життям.

Ольга Червінська, головний спеціаліст Держархіву Рівненської області