До Дня визволення м. Рівного

Газета в боротьбі з ворогом.

            У грізні роки Великої Вітчизняної війни весь народ піднявся на захист своєї Батьківщини від німецько-фашистських загарбників. Все було підкорено одній головній меті – розгрому ворога та очищенню рідної землі від окупантів.

            Відчутних ударів по фашистах завдавали підпільники м. Рівне. У той час в місті діяло три підпільні організації, ними керували П.М. Мірющенко, Т.Ф. Новак, М.М. Остафов. Вони здійснили чимало диверсійних операцій, визволяли з концтаборів радянських військовополонених, знищували високопоставлених гітлерівських чиновників. Полум’я антифашистської боротьби швидко розгорялося й охопило всю Рівненщину. Створювалися нові підпільні групи, партизанські загони.

            У цій жорстокій та благородній боротьбі проти поневолювачів гострою і безпощадною зброєю була преса. Спочатку це були невеликі за обсягом і форматом партизанські листівки з коротенькими переказами подій на фронтах і закликами до посилення боротьби проти ворога. Потім було вирішено щодня розповсюджувати зведення радянського інформбюро. Пізно вночі радисти партизанських штабів записували зведення інформбюро, що передавалось для газет по радіо. Вранці до радистів приходили представники загонів і підрозділів та кожен для себе переписував зведення, а потім уже в підрозділі їх розмножували так, що на 20-30 бійців була одна листівка. В такому вигляді зведення Радінформбюро потрапляло і до місцевого населення. Написані від руки, олівцем такі листівки не справляли належного враження. До того ж від частого користування написане швидко стиралося, прочитати ставало неможливим і листівка втрачалася. Так було до 1943 року.

            18 березня під селом Дубрівськ (нині с.Дібрівськ Зарічненського району), в якому розміщувався штаб з’єднання партизанських загонів Рівненської області у визначеному місці з літака приземлились декілька вантажних парашутів та ще один парашут з Марією Почкаєвою……….

            Цей вантаж з таким нетерпінням чекали партизани. Це були шрифти, папір, фарби для портативної друкарня.

            Редактором обласної підпільної газети «Червоний прапор», складачем і друкарем було призначено Марію Почкаєву.

            Почалась підготовка до випуску газети. Виявилось, що бракує клішированого заголовку, хоч взагалі заголовок був присланий та називався він не «Червоний прапор», а «Син України». Але необхідно було відновити випуск Рівненської обласної газети, що мала таку назву.

            Тоді хтось з партизанських різьбярів виготовив з дерев’яної колодки потрібний заголовок та видався він невдалим, тому використали його лише на один випуск газети.

            В партизанському загоні ім. Кармелюка служив колишній гравер, який професійно виготовив з автогуми кліше. Це і був потім постійний заголовок газети.

            Так 21 квітня 1943 року з’явився перший номер підпільної газети «Червоний прапор». Обласна газета продовжувала життя та боротьбу.

            Вихід друкованої газети на тимчасово окупованій ворогом території був великою подією. Крім зведення інформбюро та наказів Верховного Головнокомандуючого в кожному номері було по 7-8 кореспонденцій авторів – партизан. Постійними кореспондентами «Червоного прапору» були партизанські поети лейтенант Микола Федорович Рашев та лікар Федір Дмитрович Циганков. Без їхньої участі не виходив жодний номер газети.

            Заклично полум’яні слова віршів лікаря-партизана Ф.Д. Циганкова закарбовувались в душу кожного народного месника, кликали до бою:

Партизани бій ведуть,

ллють вогневу зливу.

Ворогів повсюди б’ють

і в хвоста і в гриву.

Ми усюди: там і тут,

нас велика сила,

буде Гітлеру капут;

гадам всім могила.

Протягом січня-березня 1944 року від німецько-фашистських загарбників Рівненщину звільняли частини Першого Українського фронту під командуванням генерала армії Миколи Ватутіна. 2 лютого 1944 року в місто Рівне ввійшли радянські війська. Активну участь у визволенні міста, крім піхотних частин 13-ої армії генерала Миколи Пухова, взяли козаки 8-ої гвардійської кавалерійської дивізії імені Морозова. Разом із регулярними радянськими військами Рівненщину визволяли від фашистських загарбників партизани і підпільники. У визволене місто відразу переїхала редакція газети «Червоний прапор», яка стала виходити як звичайна обласна газета.

        

Трусік Н.Л., головний спеціаліст Держархіву Рівненської області.