ДЕЩО ПРО ГРИП ТОДІ І СЬОГОДНІ

Відомо, що плин історії має певну циклічність, події повторюються і людство, незважаючи на прикрі помилки, знову наступає на ті самі ж «граблі».

Насувається нова хвиля грипу та й ми всі пам’ятаємо зимову епопею затятої «боротьби» з грипом одного з наших попередній прем'єрів. Виявляється, подібна історія мала місце в нашому суспільстві 79 років тому назад. І найкращий доказ цій події – преса, власне, газета під назвою «Наш час», яка видавалася ще за Польщі у Львові, в 30-их роках ХХ століття. В науково-довідковій бібліотеці Державного архіву Рівненської області є підшивки видання, за якими читачі мають змогу зробити свої висновки.

            Заради справедливості зазначу, що політичного підтексту у газетних статтях того часу про грип не було. Це була певна корисна інформація про незнайому хворобу та про шляхи боротьби з нею.

            Автор статті «Грипа», Любомир Беч, так знайомить з недугом читачів газети «Новий час» 1937 року видання:

            «Грипа шаліє, тисячі людей звалює щоденно з ніг, забірає від праці, переповнює хворими лічниці. Бо оце ми є свідками нової па ендемії, яка поволі перекочується понад Європою. Грипа (інфлюенца, іспанка) це заразлива недуга. Назва походить від франц. Слова «gripper» зловити, схопити…

            …Епідемія грипи шириться комунікативними шляхами. Джерело інфекції – хвора людина, або так звані бакцильоносці, які самі не хворіють на грипу, лише розсівають заразки… Епідемія грипи шириться дуже швидко, так що в 2-3 місяцях опановує цілу Європу, опісля поволі погасає…»

            Автор Л.Беч стверджує, що на швидкість розповсюдження епідемії впливає високий атмосферний тиск повітря, пересичений озоном, «який дразнить віддихові шляхи та приготовляє в цей спосіб підложжя для розповсюдження мікробів грипи. Нема якоїсь спеціальної схильності до грипи, у всіх людських рас виступає вона в однаковій формі. Не відіграває ролі ані стать, ані вік».

            Пригадується автором епідемія 1918-1919 рр., за час якої перехворіло 50 відсотків усього населення Європи. На основі статистичних даних стосовно цієї епідемії був зроблений висновок, що людина після грипу має імунітет на 9 місяців.

            Дуже знайома нам ситуація. Але суттєва різниця у меті подачі інформації. У 30-х роках метою була суто інформація, тобто ознайомлення населення із методом боротьби з даною хворобою. Автор рекомендує «негайно положитися до ліжка, добре вкритися, пити багато гарячих напоїв, прийняти аспірин або пірамідон та викликати лікаря».

            «Тому, що епідемії грипи так невблаганно скошують тисячі людських жертв, віддавна старалися вишукати якісь запобіжні способи проти грипи.

            Потрібно перервати на який час щоденний ритм життя, позамикати бюра, школи, кіна і т.д., але це можливо хіба в теорії. В практиці був лише одинокий такий у світі випадок і його наводить професор Глюзінський; це під час листопадових днів 1918 року, коли в час боїв завмерло життя міста, зупинилася епідемія грипи, яка тоді шаліла у Львові.

            Під час епідемії потрібно уникати більших людських зборищ, головно тоді, коли маєте катар (нежить). Відокремлювати хворих на грипу, не вживати спільних рушників, посуди. Дехто каже, що добрим запобіжним способом є вживання дуже малих доз хініни.

            Взагалі сильний, загартований організм нелегко піддається грипові. Відпорність організму треба підживлювати добрим сном, уникати перевтоми, дозувати працю, не вживати алкоголь, одним словом, як це популярно кажуть, треба шануватися».

Ось такі рекомендації подавалися 79 років тому, як бачимо, мало вони відрізняються від сьогоднішніх, хіба що не нагнітають паніки.

Число газети «Новий час» за 1937 рік.

Стаття «Грипа» Любомира Беча.

Рівняни в той час якось не дуже переймалися проблемами грипу, але список лікарів Рівного, який подається у Адресній книзі міста за 1931 рік, досить великий.

Нашим краєзнавцям та любителям історії міста Рівне пропоную ознайомитися з деякими оголошеннями лікарських послуг в газетах періоду 1920-1930-х років на теренах міста:

Оголошення лікаря-гінеколога М.Гофмана. 1925 рік

Рекламне оголошення про акушерський пункт в Рівному. 1927 рік

Реклама послуг лікарів шкірно-венеричних хвороб. 1927 рік