У лютому 2004 року на базі держархіву області проведено виїзне, розширене засідання колегії Державного комітету архівів України за підсумками роботи державних архівних установ України у 2003 році.
Останніми роками певні позитивні зрушення відбулися в організації роботи держархіву Рівненської області з архівними відділами райдержадміністрацій, міськрад. Комплексними перевіряннями охоплено більшу половину архівних відділів, надається практична допомога з виїздом на місця всім архівним відділам.
Історія архіву відображена в архівному фонді державного архіву Рівненської області (ф.Р-328), який містить в собі документи за період з 1940 по 2002 рік. Документи розповідають про перші кроки архівного будівництва на Рівненщині, про мережу новостворених державних архівних установ, роботу із збирання архівних матеріалів. Про втрати, які понесла архівна галузь під час Другої світової війни йдеться в доповідній записці до відповідного акту. Серед перших післявоєнних документів цікавими є звіти про роботу архіву, списки – довідники про поклади корисних копалин, хронологічні довідники про окупацію і звільнення населених пунктів області від окупації, огляди документальних матеріалів для використання в народногосподарських цілях і для відбудови народного господарства, що надсилались зацікавленим установам, довідки про архівні установи області, копії статей, підготовлені для періодичної преси. Документи наступних років містять документи про виконання рішень і розпоряджень вищих органів влади, накази по архіву, листування з різних питань його діяльності, протоколи засідань колегії, експертно – перевірної комісії, науково - методичних нарад, відомості про зміни у складі та обсязі фондів, паспорти архіву, штатні розписи, річні та фінансові звіти тощо. Великим за об’ємом є комплекс документів з підготовки Путівника по фондах архіву, який вийшов з друку в 1970 році. Статистичні таблиці, огляди документів, експозиційні плани виставок документів, статті, інформації, протоколи науково – практичних конференцій, відповіді на тематичні та генеалогічні запити, підготовлені працівниками архіву, розкривають інформаційну діяльність рівненських архівістів. Виписки з документів із історії краю, зроблені в інших архівах, є безцінним джерелом для всіх, хто цікавиться історією.
Станом на 01.01 2020 року в держархіві області зберігаються документи 4196 фондів кількістю 1123764 од. зб. на паперовій основі за 1774-2019 роки;
1944 – 1978
7 од.зб. кіно документів
1967 – 2011
602 од.зб./147 од. об. фонодокументів за
1917 – 2011
14462 од.зб. фотодокументів
Найбільш ранні документи, наявні у фондах архіву – це купчі грамоти ХУІ ст. на пергаменті, які зберігаються у фонді Дубенського повітового суду та одна рукописна книга – “Служебник” та “Псалтир”, цього ж періоду.
Значне місце у фондах архіву займають документи часів перебування краю у складі Російської імперії (1796-1919 рр.). Насамперед, це документи органів місцевого самоврядування: городового магістрату м. Дубно, волосних правлінь, міських управ і управлінь, документи повітових та мирових судів, поліційних управлінь, землевпорядкувальних комісій, повітових казначейств, в чиншових та податкових справах присутствій, навчальних закладів, де містяться дані про соціально – економічне становище населення краю, розвиток ремесел, торгівлі. У цих фондах знаходяться справи про звільнення селян від кріпосної залежності, їх відмову приймати Уставну грамоту, сплачувати викупні платежі, про участь у політичних рухах, зокрема у польському повстанні 1863 року, ревізькі реєстри населених пунктів Рівненського і Корецького повітів, плани землевпорядних робіт, відомості волосних правлінь про кількість землі, яка знаходилась у користуванні селян, документи про виселення селян на хутори, клопотання малоземельних селянських общин про надання їм грошової позики Селянським поземельним банком. У фонді Рівненського повітового суду знаходиться Службовий атестат за 1841 рік Ігнатія Хомича Ціолковського – діда російського вченого в галузі аеродинаміки і ракетної техніки К. Е. Ціолковського. В Колекції культових установ міститься дозвіл Київського віце - губернатора за 1846 рік на шлюб Галактіона Короленка з Евеліною Скуревич – батьків російського письменника В.Г. Короленка. У фонді Рівненської гімназії знаходяться відомості про вчителювання у гімназії М.І. Костомарова та П. Куліша і навчання в Рівненській реальній гімназії В.Г. Короленка.
Історію релігії і церковних установ характеризують фонди Волинської духовної консисторії, духовних правлінь, деканатів, церков та костьолів, в яких містяться відомості про церкви, їх майно, церковнослужителів, початкові школи, метричні записи, сповідні відомості. В особовому фонді Ф.Р. Штейнгеля – засновника і фундатора першого краєзнавчого музею на Рівненщині в с. Городок Рівненського повіту знаходяться документи, зібрані для музею. Серед них особливо цікаві виписки із гродських і земських книг, етнографічні матеріали про народні обряди, ремесла, фотознімки замків, дерев’яних хат, церковного інвентаря Волинської губернії, описи костьолів і ін.
Фонди установ, підприємств і організацій періоду Польської держави (1921-1939 рр.) представлені документами повітових староств і відділів, міських, гмінних управлінь, поліційних установ Рівненського окружного суду і прокуратури, земельних, фінансових управлінь, в яких повно відображено стан соціально – економічного розвитку та суспільно – політичного життя Рівненщини цього періоду, містяться дані про важливі події та конкретних людей.
В документах повітових староств і їх відділів є статистичні дані про роботу промислових підприємств, кількість населення, шкіл, бібліотек, списки землевласників, книги реєстрації товариств, економічні характеристики повітів, карти шляхів та ін.
В фондах начальників районів знаходяться рапорти поліції про суспільно – політичний рух та економічне становище, списки церков та церковних земель, заяви установ і організацій на проведення зборів, вечорів. Певний інтерес являє собою карта – схема польсько – радянського кордону станом на 12.11.1920 р. (масштаб 1:25000).
Поліційні установи представлені фондами повітових коменд поліції, комісаріатів і постерунків державної поліції, що містять документи про діяльність партій, звіти та рапорти про громадсько – політичне становище в містах, на територіях постерунків, підготовку до виборів в сейм і сенат, статистичні відомості про національний склад населення, кількість злочинів і ін.
Великими за об’ємом є фонди Рівненського окружного суду, прокуратури – це циркуляри міністерств, цивільні справи про спадщину, всиновлення, опіку, справи про реєстрацію промислових підприємств, іпотечні справи з реєстрації нерухомого майна, копії вироків у політичних справах, судово – слідчі справи на громадян, звинувачених в приналежності до різних націоналістичних та молодіжних організацій, таких як УВО, ВУО, ОУН, “Сільроб”, “Пласт” та ін.
Діяльність міських та повітових фінансових управлінь відображена в протоколах засідань фінансових управлінь та податкових комісій, в звітах про стягнення податків і оплат.
Добре прослідковується проведення польської аграрної реформи 1920, 1925 рр. в фондах повітових земельних управлінь. Земельні питання висвітлюються в документах повітових комісій по класифікації земель, комісії по проведенню викупу земельних ділянок та комітету по наділенню землею солдатів Польської Армії.
Окремі документи висвітлюють діяльність суспільно – політичних і громадських організацій – товариства “Просвіта”, “Союзу українок”, “Союзу стрільців, “Волинського українського об’єднання”, клубу “Рідна хата”, польських, єврейських об’єднань та ін.
Документи Рівненського відділу еміграційного синдикату (1929-1939рр.) розкривають обставини, які змусили багатьох жителів Рівненщини емігрувати за океан: в Канаду, Аргентину, США та ін. В документах міститься багато фотографій цих людей.
Культурні та учбово - освітні установи і організації представлені фондами: “Місцевого комітету Польського біографічного словника”, який містить в собі протоколи засідань комітету, листування, списки осіб, відомості про яких намічається включити у словник; “Шкільних інспекторіатів”, діяльність яких знайшла своє відображення в звітах про роботу шкіл, протоколах засідань педагогічних рад, листуванні.
Цікавими є документи “Правління Волинського округу спілки вчителів Польщі” – це протоколи з’їздів вчителів, повітових конференцій, поточна інформація про організаційну і освітньо – виховну діяльність низових і повітових осередків спілки, списки членів, програми для практичного вивчення педагогіки, рецензії інспекторів на відвідані уроки, листування з видавництвами, членами спілки про організацію збору етнографічних, фольклорних і геральдичних матеріалів Волині.
Єдиний особовий фонд польського періоду – це фонд Якуба Гофмана – історика, краєзнавця, депутата польського Сейму, голови правління Волинського округу Спілки вчителів Польщі, автора “Путівника по Волині”, “Бібліографії Волині”, редактора альманаху “Речник Волинський”. В цьому фонді можна ознайомитись з біографією Я. Гофмана, щоденниками, етнографічними записами його виступів в Сеймі. Певний інтерес представляють програми з вивчення історії Польщі, польської мови, рукописи статей з історії політичних партій, звіти про проведення розкопок на Волині та ін.
Документи радянських установ і організацій періоду громадянської війни (1919-1920 р.р; 1939-1941 р.р.) представлені фондами Дубенського повітового виконавчого комітету, повітових, міських, волосних ревкомів, Тимчасового управління м. Рівне, виконавчих комітетів місцевих Рад. Протоколи повітових з’їздів Рад робітничих, селянських і червоноармійських депутатів, засідань повітових виконкомів революційних комітетів, колегій їх відділів, звіти про діяльність ревкомів, відозви та оголошення до населення розповідають про встановлення революційного ладу на Рівненщині, про розподіл землі між селянами, про створення селянських комітетів бідноти. Документи Тимчасового управління м. Рівне містять інформацію про участь трудящих області у виборах депутатів у Народні Збори Західної України, націоналізацію промислових, торгових, комунальних підприємств, наділення селян землею, про керівництво економічним і культурним будівництвом, створення нових підприємств, переобладнання та розширення діючих, ліквідацію неписьменності.